Nezávazně vyplňte formulář. Zjistíme kdo Vám půjčí. Zatelefonujeme zpět.
Sami si porovnejte všechny nabídky. A sami si vyberte tu nejlepší půjčku.
Nosíte v peněžence platební kartu a věříte bankéřům jejich tvrzení, že je to bezpečnější, než nosit větší hotovost? Nenechte se zmýlit. Ano, Vaše platební či kreditní karta má jistě čip a pamatujete si jedinečný PIN, který nikdo jiný nezná. Pokud PIN nemáte někde napsaný, ale skutečně jej vždy při placení vylovíte z paměti, udělali jste pro bezpečnost svých peněz maximum a platba kartou je bezpečná. Maximum však neudělali bankéři ve spojení s obchodníky. A řekněme si na rovinu, že se to týká zejména obchodníků. Někteří obchodníci stále používají zastaralé terminály, kterým pro povolení transakce stačí Váš podpis. Tedy Váš podpis - vlastně jakýkoli klikyhák. Podpis by měl/a kontrolovat pokladní. Ale dělá to skutečně? A je možné za pár vteřin, kdy si podpis prohlíží rozeznat, zda platbu podepsal skutečný držitel karty?
Představte si běžnou čerpací stanici, či chcete-li benzinovou pumpu, kde u pokladny čeká fronta nervózních řidičů čekajících na zaplacení a chtějte po paní pokladní, aby při platbě kartou detailně zkoumala podpis každého z nich. Absurdní, že? Přesto se s tímto stavem dnes a denně setkáváme. Rozhodli jsme se konkrétní společnost nejmenovat, snad stačí říci, že se jedná o jednu z největších firem ve svém oboru na světě. Přijedete ke stojanu, naplníte nádrž až po okraj a jdete zaplatit. U pokladny oznámíte, že budete platit kartou. Obsluha Vám beze slova vezme kartu z ruky a než by řekl švec, projede ji terminálem, vrátí Vám ji a rovnou Vám podává doklad o zaplacení, který chce podepsat. Super, ta rychlost! Ale pozor. Zkontrolovala obsluha podpis? Udělali jsme si malý test.
U většiny našich transakcí obsluha podpis vůbec nekontrolovala a jednou nám platba prošla, i když obsluze čerpací stanice podpis nesouhlasil! Jak to můžeme tvrdit? Náš kamarád, který pro nás test platby kartou na benzinové pumpě prováděl nemá kartu vůbec podepsanou! To znamená, že by jej obsluha minimálně měla požádat o jiný způsob placení. Ale je to vůbec nezajímalo. Ne, nebudeme tady házet vinu na obsluhu. Věříme, že vinu na svoje špatně placené zaměstnance by jistě hodila bohatá nadnárodní společnost, o jejíž provozovny se jednalo, proto raději ani společnost nejmenujeme. Chceme jen upozornit na to, že systém placení kartami není 100% bezpečný.
Ani systém placení kartami není stoprocentně bezpečný. Přesto je to bezpečnější, než nošení vysoké hotovosti v peněžence.
Bankéři, splátkoví prodejci a vydavatelé platebních i kreditních karet se nás o jejich bezpečnosti snaží přesvědčit. Zejména, když nám potřebují prodat úvěrovou (kreditní) kartu, tvrdí, jak je to bezpečné, nosit v peněžence kartu, místo hotovosti. Jistě platba kartou bezpečnější je. Ten, kdo nám z peněženky ukradne hotovost, má totiž mnohem větší šanci se skrýt a dopadnout jej lze v podstatě pouze náhodou. Pokud se zloděj rozhodne zneužít k placení platební kartu, má to mnohem složitější a zanechává za sebou digitální stopu. Přesto je v dnešní době poněkud zarážející, že někteří obchodníci nejsou ochotni svoje zákazníky chránit a nenechají si nainstalovat nové terminály, které vyžadují PIN. Jestliže existují bezpečnější technologie, které mají ulehčit zákazníkům život a ještě více zvýšit ochranu jejich majetku, proč tyto lepší technologie tito obchodníci nevyužívají? Naskýtá se jeden zásadní důvod: nejde o jejich peníze, ale o peníze zákazníků. Myslíte si, že by se tyto nadnárodní kolosy zachovali stejně laxně při ochraně vlastních peněz? Asi těžko.
Co naplat, pokrok nezastavíš! Zbývají dvě možnosti. První možností je pořídit si kartu, která bude permanentně zablokovaná pro jakékoli transakce a odblokujeme ji vždy jen po konkrétní platbu. To je však trochu nepohodlné. Druhou možností je zneužití karty pojistit. Měli by vám s tím poradit ve vaší bance. Dávejte si však pozor a vyptejte se na detailní podmínky pojištění. Může nastat i situace, kdy o ztrátě karty nebudete vědět celé dlouhé týdny. Myslíte, že je to nemožné? Ne, není. Stačí být pár týdnů na dovolené nebo v nemocnici a nepotřebnou kartu nechat v bytě, který mezitím někdo vykrade. A nebo si úplně samozřejmě můžete myslet, že karta je uložená v domácím trezoru, zatímco karta je už úplně jinde. Že na takovou historku vám každý řekne, že za blbost se platí? Tak proč se právě třeba na tu "blbost" nepojistit. Tyto situace nejsou tak neskutečné, aby k nim nemohlo dojít. Nám také přišlo neskutečné, že kamarád zaplatí v pohodě několikatisícovou částku kreditní kartou, která je sice jeho, ale na které není žádný podpis, pokladní si toho všimne a přesto nic neudělá, ačkoli kontrola podpisu je její povinnost a je to zároveň jediná bezpečnostní kontrola této platby. A nelze se paní pokladní skoro ani divit, její zaměstnavatel má na ni příliš vysoké nároky za mizerný plat. Šéf ji jistě uklidňuje tvrzením, že takhle se to přeci dělá. Vždyť o co jde? Jde o riziko té pokladní a riziko zákazníka, obchodník je "za vodou". Proč by investoval do bezpečnějších technologií?
V roce 2010 bylo v ČR uskutečněno okolo 220 miliónů transakcí platebními kartami. Tento počet představuje přibližně 15% meziroční nárůst. Průměrná hodnota jedné transakce byla 907 Kč. To znamená, že celkový objem nákupů placených prostřednictvím platebních karet přesáhl 200 miliard Kč.
Největší nárůst zaznamenal počet i objem plateb zaznamenaly platby přes internet. Oproti roku 2009 byl nárůst v této oblasti více než dvojnásobný.
Debetní karty používáme jako svoji vlastní peněženku, ve které máme vlastní peníze. Jakmile tedy zaplatíme debetní kartou u obchodníka v kamenném obchodě nebo na internetu anebo jakmile vybereme hotovost z bankomatu, banka nám strhne příslušný obnos z našeho účtu.
Kreditní karta představuje jednoduchou formu půjčky od banky. Obvykle celý měsíc platíme kreditní kartou u obchodníků či na internetu a až na začátku dalšího měsíce nám přijde od banky vyúčtování. Jak je to možné? Banka platila celý měsíc naše nákupy takříkajíc "ze svého". Pokud vyúčtování zaplatíme včas, banka nám nebude účtovat ani žádné úroky. Co z toho banka tedy má? Mnoho lidí totiž včas nezaplatí. Buď proto, že zapomenou, anebo proto, že utratili víc, než v daném měsíci vydělali. Z výhodné bezúročné půjčky se tak rázem stane půjčka nepříjemně vysoce úročená a poplatková. Používejme proto kreditní karty velmi obezřetně. I kreditní karta může být dobrý sluha, ale zlý pán.
V Československu se jako novinka pro prominenty a bohaté objevily v roce 1988 debetní karty k devizovým účtům Živnostenské banky.
Bankovní a nebankovní půjčky
Finanční informace
Finanční poradenství
Investice a zhodnocení
Pojištění a připojištění
Přivýdělek z domova